İrritasyon testi sağlık açısından son derece önemlidir.   Belirli standartlar kapsamında, tüketicilerin sorunsuz bir ürün kullanımını sürdürmesi gerekmektedir.

İrritasyon testi birtakım amaçlarla belirli kategorilerdeki ürünlere yapılmaktadır. Testleri geçemeyen ürünler yeniden değerlendirmeye alınacaktır.

İrritasyon Ne Demek?

Kelime anlamına bakıldığında irritasyon, deride tahriş olarak tanımlanabilir. Kullanılan bir ürün nedeniyle deri yüzeyinde oluşan zararı ifade etmektedir. Tahriş durumu ve derecesi cildin hassasiyetine göre değişmektedir. Oluşan diğer yan etkiler de deri özelliklerine göre şekillenmektedir.

İrritasyon Testleri Hangi Amaçla Yapılır?

 Ürünlerden kaynaklanan cilt tahrişini engellemek amacıyla irritasyon testi uygulanmaktadır.  Bir kimyasal malzeme vs. için cilde nasıl etki edeceğinin bulunabilmesi bu testlerle mümkün olacaktır. Yapılma amacı bir anlamda zorunluluğu da ifade etmektedir.

Test Hangi Ürünlerde Yapılır?

Kozmetik ürünlerinin yanında birçok temizlik ürününde irritasyon testi uygulanmaktadır. Biyosidal ürünlere yönelik olarak da yapıldığı bilinmektedir.

İrritasyon Testi Nerede Yapılır?

Yapılacak olan irritasyon testi, gelişigüzel bir alanda yapılmamaktadır. Yetkili laboratuvarlarda gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Lokal Deri irritasyonu

irritan madde ile irritasyon testi kelimesi arasında bağlantı bulunmaktadır. İrritan madde, kullanılan kimyasal ürün, deterjan, kozmetik ürünün lokal olarak oluşturduğu tahriş anlamına gelir. Maddeye bağlı bir tepkime görülmektedir. Bu tepkime kızarıklıkla sonuçlanabilir. Genellikle hafif çaplı bir sorun görülmektedir.

Tahrişin olduğu alan sadece deri üzeri değil göz de olabilir. Ancak irritasyon testi genelde derideki tahrişleri ifade etmektedir. Uyarana karşı uyarılma gibi basitleştirilmiş şekilde düşünülebilmektedir.

İrritasyon Belirtileri | Cilt İrritasyonu Nasıl Geçer?

Deride bölgesel bir kızarıklık yaygın görülen irritasyon belirtisidir. Bazı durumlarda kabarıklık da soruna eşlik edebilir. Geçmesi için dermatoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Üretici firma ile de konuyla alakalı görüşebilirsiniz.

Hangi Tür Derilerde Daha çok İrrite Durumu Görülür?

Cilt türlerine göre irritasyon testi sonuçları değişken bir özellik gösterebilmektedir. Oranlarda farklılıklar oluşabilir. Örneğin kuru yapıdaki ciltlerde daha çok tahriş, tepkime durumu olabilir. Sorun olan bölgenin büyüklüğü artış yönünde seyredebilir.

Cildin dayanıklılık kriterlerinde nemlilik, yağ oranı ve çeşitli faktörler dikkate alınabilmektedir. Fakat ürünlerin irritasyon testleri açısından cilt dayanıklılığından ziyade ürün içeriği, formüldeki tepkiye neden olan durum öne çıkmaktadır.  Üretici firma, belirli standartlarda yeniden düzenleme yapabilmeli ve kurallara uygun sonuçlar sunmalıdır.